Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Младежка сцена

Община Тополовград проведе образователен Куиз #Топрад Гейм – Куиз за Култура и Общество за млади хора от Тополовград

На 21.03.2025 г. на централния площад в град Тополовград се проведе Куиз#Топрад Гейм – Куиз за Култура и Общество за млади хора от Тополовград.

Под специално разположена шатра, младежи разпространяваха материали, изработени по проекта, с цел стимулиране инициативността при младите хора за насърчаване на гражданската ангажираност, формиране на социално отговорно поведение, за развитие на младежки дейности и младежка работа.

В ранния следобед стартира и образователният куиз. Фасилитатор на събитието бе Ивайло Добрев. Той е човек с богат опит, който е организирал и участвал в обучения в България и Европа по теми, свързани с развитието на гражданското общество и младите хора (АБДМП, Friedrich Ebert Foundation, „Болкан Асист”, ФАБ и др.). Въпросите в куиза бяха подготвени от екип от експерти от различни области – учители, еколози, историци от община Тополовград. Въпросите бяха свързани с интересни теми – култура и история за родния край, въпроси за природните дадености на района и областта, опознавателни теми за Република България, теми с екологична насоченост, теми свързани с културните паметници на района и в страната, теми, свързани с личности и културни събития и др.

Куизът за Култура и Общество за млади хора от Тополовград бе подготвен и изпълнен по интерактивен и забавен начин в платформата QUIZIZZ. Младежите изявиха огромно желания за включване, работейки през личните си телефони. За всеки зададен въпрос имаше определено време за отговор. Най- бързите участници, с най – много верни отговори, бяха наградени в сградата на Общинска администрация- Тополовград. Всеки младеж, взел участие, получи поощрителна награда – брандирана тениска от проекта.

Проведеният #Топрад Гейм – Куиз за Култура и Общество за млади хора от Тополовград подпомогна участниците да придобият нови знания, които ще прилагат в своето ежедневие. Темите, които бяха засегнати ще помогнат на младежите да развият критичното си мислене и разбирането за сложността на различните въпроси в обществото. Куизът предложи на младежите ефективен и забавен начин да прекарат времето си чрез образователни дейности, които ще допринесат за тяхното личностно и професионално развитие.

Община Тополовград и Ръководителят по проекта изказват благодарност към МЛАДИТЕ ХОРА НА ТОПОЛОВГРАД, които се включиха в дейността по провеждане на куиза и със своето участие изпълниха със съдържание проект Младежка сцена – Фолклор и Активно Общество в Тополовград, по НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ ПО ЧЛ.10а ОТ ЗАКОНА ЗА ХАЗАРТА (2023-2025) – 09.2024 към Министерството на младежта и спорта.

img
img
img
img
img
img

Младежки фолклорен фестивал

Красота, младост, багри, фолклор, това е нашата Младежка сцена! Насладете и се и Вие!

Снимки от фестивала можете да намерите ТУК.

Разгледайте снимките от награждаването по-долу.

ОБЩИНА ТОПОЛОВГРАД ВИ КАНИ ДА СЕ ВКЛЮЧИТЕ В КУИЗ ЗА КУЛТУРА И ОБЩЕСТВО ЗА МЛАДИ ХОРА ОТ ТОПОЛОВГРАД

Ако сте на възраст между 15 и 29 г.  и

се интересувате от социални, културни и екологични теми,

сега е времето да се запишете на Образователения куиз: #ТопрадГейм – 

Куиз за Култура и Общество за млади хора от Тополовград.

Куизът ще се проведе на 21.03.2025 г. от 13.00 часа на

Централния площад „Освобождение“ 

Ще бъде един забавен и различен следобед!

Не се колебайте и се запишете онлайн, като кликнете върху банера

img

ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ ВЪВ ФОЛКЛОРЕН ТАНЦОВ ФЕСТИВАЛ „САКАРСКО ХОРО СЕ ВИЕ “ В ТОПОЛОВГРАД

Община Тополовград Ви кани най – любезно да участвате във

Фолклорен танцов фестивал

„САКАРСКО ХОРО СЕ ВИЕ“ в Тополовград, който ще се проведе на

12-13 Април 2025 г. на Централния площад в  гр. Тополовград.

Фестивалът се осъществява в рамките на

Проект Младежка сцена – Фолклор и Активно Общество в Тополовград“, реализиран по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл.10а от Закона за хазарта (2023-2025) – 09.2024 към Министерството на младежта и спорта.

Цел на фестивала:    

  • Да се демонстрират и съхранят  фолклорни традиции, което ще стимулира интереса и участието на младежите в културни събития;
  • Да се стимулират процесите на съхраняване и популяризиране на местната и регионална фолклорната специфика сред младите хора;
  • Да се провокира интереса на децата и младежите към усвояване на фолклорните песни, танци и обичаи;
  • Да се стимулират културните и образователни институции при работа с младежи в сферата на фолклора;

Формат на фестивала:

Форматът на фестивала има конкурсен характер, определен за 320 участника. Съгласно статута на фестивала, участниците в него, трябва да бъдат на възраст между 15 и 29 години.

Участието във фестивала за целевата група е безплатно!

Условия за участие:

Всеки състав, клуб, формация, желаещ да се включи във фестивала, подава заявка за участие по образец, като предоставя следната информация: име на състава, брой участници, които ще бъдат включени; програма и времетраене на изпълненията; информация за ръководител/ръководители  – имена и телефонен номер за контакт.

Всеки танцов клуб  се представя с две изпълнения/хора или хореография/, като едното е желателно да е от областта, от която е съставът, а другото – по техен избор. Общата продължителност е до 8 минути. Музикалният съпровод трябва  да бъде на CD или флаш-памет.

Оценяване на изпълненията:

Оценяването ще бъде извършено от компетентно тричленно жури, по следните критерии:

  • Автентичност на изпълнението;
  • Стил и характер на изпълнението;
  • Композиция;
  • Сценично поведение, артистичност и общо художествено изпълнение, душевност и настроение;
  • Техника на изпълнението;
  • Визия на състава;

Награди:

  • Първа, втора и трета награда – за отличените състави;
  • Всеки състав получава грамота и плакет за участие;
  • Всеки участник получава сувенир с бранд на фестивала;

Специален гост – изпълнител на фестивала:  АНСАМБЪЛ „СОФИЯ“ 6.

            Съставите, желаещи да участват във фестивала, могат да попълнят заявка за участие по образец и да я изпратят на следния e-mail: otdel.pput_oba@abv.bg

Прикачени файлове:

На 8 и 9 февруари  се проведе Модул 3 : „ Академия за творчески умения и социални иновации “, част от  дейността по създаване на Междуобщинска младежка академия, в с. Долно черковище, община Стамболово

Събитието е  в рамките на  проект: „Младежка сцена – Фолклор и Активно Общество в Тополовград“

Модул 3 е насочен върху развитието на творческите умения и социалните иновации у младежите. Тази част от Академията се поведе под ръководството на Антоанета Станчева, която е с над 30 годишен опит в активирането на неформално общности и неправителствени организации. Била е и част от стратегическото планиране и управлпние на проекти в полза на рискови групи в общността на территорията на община Хасково. Госпожа Станчева също е професинален обучител по методите на «форум театър», както и актриса в държавни и частни театри.

 Програмата, която се изпълни беше изцяло насочена към вдъхновяване на  младежите  да използват креативните си идеи,  за да  решават на обществени проблеми и да създават нови проекти, които да  могат влияят положително върху обществото. Модулът в Стамболово включваше следните панели:

● „Креативно мислене и социални иновации“ –  Госпожа Станчева изгради една „малка работилница“, в която участниците от трите община  работиха в екипи. За всяка една от предвидените  идейни концепции, отборите се променяха,  за да създават различни креативни решения, спрямо включените участниците в екипите. Казусите, който бяха поставени са част от реални социални проблеми, засегнали лично някой от участниците в групата. Младежите  използваха различни методи за представяне на своите решения, като включиха и иновационни методи.

● За втория панел „Творческо себеизразяване“ Антоанета Станчева им  бе подготвила, както лекционна, така и практическа част. Детайлно  представи на участниците методите и начините да се  научат самостоятелно да идентифицират причините и последствията на проблемите в обществото. Показа им техниките за  подготовка на един  „Форум-театър“ със социално значим казус или със законодателен такъв.

Групата се раздели на  групи и  под формата форум-театър изпълниха пет социално значими казуса. Тази дейност стимулира младежите  да покажат своите  артистични умения.

На младите хора  им бе показано как могат да използват изкуството за социална промяна и личностно развитие.

●„Предприемачество и социални проекти“- участниците в този панел се запознаха с основните принципи на социалното предприемачество и как да създават и управляват проекти, които решават обществени проблеми и предлагат устойчиви решения. Тук отново се работи в екипи. Младежите разработиха и визуализираха четири социални проекта, като се включиха  иновативни подхода и креативно мислене за тяхното изпълнение.

Създаването и реализирането на Междуобщинска младежка академия е ключова по отношение на изграждане на младежки организации и активни граждани в нашето общество. С изпълнението на дейността се предоставиха успешни стратегии за обучение на младите хора в контекста на общественото развитие и социалните процеси, при които иновативното мислене, познание и поведение са водещи за насърчаване активността и личностното развитие на младежите, развитието на гражданските и лидерските им умения, овладяването на инструменти за постигане на успехи и социални промени.

Община Тополовград и екипа по проекта благодари на участниците от общините Стамболово и Ивайловград, както и на нашите прекрасни младежи за включването в Младежката академия и очакваме да приложат придобитите знания и умения в бъдещи инициативи в обществото.

Модул 2 : „ Академия за личностно развитие и лидерски умения“, част от  дейността по създаване на Междуобщинска младежка академия, се проведе на 1 и 2 февруари  в Ивайловград, събитие в рамките на  проект: „Младежка сцена – Фолклор и Активно Общество в Тополовград“

Фокусът в Ивайловград бе насочен върху гражданската активност и участието в демократичните процеси в обществото. Лектор на събитието бе Ивайло Добрев, който е експерт с богат опит в областта на функционирането на НПО сектора у нас, местното самоуправление и младежките дейности. Ивайло Добрев също  така е участвал в създаването и развитието на Общински младежки парламент в община Хасково (2009-2012) и в разработването на стратегически документи за местно развитие, проучвания и анализи, свързани с устойчиво регионално развитие.

В двата дни от Академията, младите участниците научиха какви стъпки да предприемат, за да бъдат активни и отговорни граждани, как да участват в местните инициативи и да насърчават положителни промени в своята общност. Присъстващите придобиха знания  относно функциите на  демократичните институции, начините и способите  за включване в тях и как да защитават своите права и интереси като граждани. Младежите участваха и в симулационни игри за разрешаване на казуси – с участието на всички страни в един демократичен процес: Кмет/ зам. кмет, представители на политически партии, представители на неправителствения сектор, представители на бизнеса, на  гражданите и граждански сдружения.


                Г-н Добрев им показа и разказа за създаването на Младежки парламент. Под формата на симулационна игра, участниците проведоха  заседание на младежки парламент, в който бе обсъден важен, социален местен проблем. Проведе се широка дискусия. Бяха предложени редица решения за разрешаването, като на финала се пристъпи към гласуване.  Парламентът взе най-благоприятно за местната общност решение, с което се удовлетвориха по- голяма част от желанията на участниците в Младежкия парламент.

В последния панел – „Как да създадем гражданска инициатива“, младежите се научиха как да организират и стартират свои граждански инициативи – от планирането и прогнозирането,  до привличането на подкрепа и реализирането на проекта. Участниците бяха разделени на пет групи. Основната им задача бе да предложат социално значим проект. Всяка от групите представи забележителни проектни идеи и концепции.

Модул 3: „Академия за творчески умения и социални иновации“ ще се проведе в община Стамболово на 07-08.2025 г., в Хотелски комплекс „Арда“, с. Долно черковище.

image
image
image
image
image
image
image

Поредната „Етична лаборатория“, в рамките на проект: „Младежка сцена – Фолклор и Активно Общество в Тополовград“ се проведе на  31.01.2025 г в Община Стамболово

Поредната „Етична лаборатория“, в рамките на проект: „Младежка сцена – Фолклор и Активно Общество в Тополовград“ се проведе на  31.01.2025 г. Тя е трета по ред и последна в рамките на дейността. Мероприятието се  проведе в Община Стамболово, като нейни ментори бяха  обучените младежи от община Тополовград.  „Етика и морал“ отново беше акцентът и основна тема по време на събитието. Момичета приложиха придобитите знания и умения от създадения местен хъб в град Тополовград и по прекрасен начин предадоха наученото на младите хора в община Стамболово. Края на срещата приключи с дискусия за проблемите и предизвикателствата, пред които са изправени  и младежките работници в малките общини. 

Чрез реализирането на поредицата от етични  лаборатории, се изгради нова и устойчива мрежа от млади хора и младежки работници в трите малките  общини – Тополовград, Ивайловград и Стамболово. Чрез дискусиите по време на събитията, младежите осъзнаха  важността от социална ангажираност и активност в местните общности. Изградената мрежа от млади хора от трите общини има амбицията да  насърчи и други младежи и младежки работници да бъдат по –инициативни, по –креативни, и по – дейни в процесите за намиране на  работа и реализацията им в общността.

Момичетата и момчетата дадоха идеи и предложиха иновативни подходи  за разработване на етични правила и методи за работа с младежи.

„Етичната лаборатория“ насърчи социална ангажираност и активност на включилите се младежи в местните общности и ще повиши тяхната инициативност и капацитет за генериране на идеи за работа и реализация в общността.

Предстои да бъдат разработени Етични правила за работа с младите хора в Тополовград, включващи насоки  и за общините Ивайловград и Стамболово.

На 25.01.2025г. в гр. Ивайловград се проведе втората лаборатория за създаване на етични правила и иновативни подходи за работа с младите хора

Двадесет момчета и момичета  на възраст между 15 и 29 години от община Ивайловград присъстваха на  втората „Етична лаборатория“. В ролята на лектори и обручители бяха четири момиче от град Тополовград – Мариела Тодорова, Веселина Вълчева, Пепа Якъпова и Лиляна Личева

Основен акцент отново се постави на темата  „Какво е морал и етика?“ Момичета предоха своите знания придобити от проведена Лаборатория гр. Тополовград- морала – ключови характеристики на морала: ценности, добродетел, лична отговорност и културна и религиозна определеност; етика и етично поведение; общоприети ценности и норми на поведение на социално поведение.

Момичетата включиха три вида подходи при провеждането на „Етична лаборатория“ в гр. Ивайловград – лекционна част с акцента за „морал“ и „етика“, диалог с участниците – поставяне на казуси от морална и етична гледна точка и стимулиране на разсъждения по поставените  темите и под формата на уъркшоп – стимулиране на участниците да бъдат в  различни роли в обществото.

Целта и на тази проведена лабораторията е изграждане на капацитет във връзка с прилагане на етични правила за работа с млади хора и иновативни подходи за тяхното ангажиране. Обучените младежи ще  формират устойчива младежка мрежа, която впоследствие да ангажира младежите в социални, културни и доброволчески дейности.

Следващата лаборатория ще се проведе в община Стамболово. Като фесилитатори отново ще бъдат обучените младежи от община Тополовград.