Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

На 8 и 9 февруари  се проведе Модул 3 : „ Академия за творчески умения и социални иновации “, част от  дейността по създаване на Междуобщинска младежка академия, в с. Долно черковище, община Стамболово

Събитието е  в рамките на  проект: „Младежка сцена – Фолклор и Активно Общество в Тополовград“

Модул 3 е насочен върху развитието на творческите умения и социалните иновации у младежите. Тази част от Академията се поведе под ръководството на Антоанета Станчева, която е с над 30 годишен опит в активирането на неформално общности и неправителствени организации. Била е и част от стратегическото планиране и управлпние на проекти в полза на рискови групи в общността на территорията на община Хасково. Госпожа Станчева също е професинален обучител по методите на «форум театър», както и актриса в държавни и частни театри.

 Програмата, която се изпълни беше изцяло насочена към вдъхновяване на  младежите  да използват креативните си идеи,  за да  решават на обществени проблеми и да създават нови проекти, които да  могат влияят положително върху обществото. Модулът в Стамболово включваше следните панели:

● „Креативно мислене и социални иновации“ –  Госпожа Станчева изгради една „малка работилница“, в която участниците от трите община  работиха в екипи. За всяка една от предвидените  идейни концепции, отборите се променяха,  за да създават различни креативни решения, спрямо включените участниците в екипите. Казусите, който бяха поставени са част от реални социални проблеми, засегнали лично някой от участниците в групата. Младежите  използваха различни методи за представяне на своите решения, като включиха и иновационни методи.

● За втория панел „Творческо себеизразяване“ Антоанета Станчева им  бе подготвила, както лекционна, така и практическа част. Детайлно  представи на участниците методите и начините да се  научат самостоятелно да идентифицират причините и последствията на проблемите в обществото. Показа им техниките за  подготовка на един  „Форум-театър“ със социално значим казус или със законодателен такъв.

Групата се раздели на  групи и  под формата форум-театър изпълниха пет социално значими казуса. Тази дейност стимулира младежите  да покажат своите  артистични умения.

На младите хора  им бе показано как могат да използват изкуството за социална промяна и личностно развитие.

●„Предприемачество и социални проекти“- участниците в този панел се запознаха с основните принципи на социалното предприемачество и как да създават и управляват проекти, които решават обществени проблеми и предлагат устойчиви решения. Тук отново се работи в екипи. Младежите разработиха и визуализираха четири социални проекта, като се включиха  иновативни подхода и креативно мислене за тяхното изпълнение.

Създаването и реализирането на Междуобщинска младежка академия е ключова по отношение на изграждане на младежки организации и активни граждани в нашето общество. С изпълнението на дейността се предоставиха успешни стратегии за обучение на младите хора в контекста на общественото развитие и социалните процеси, при които иновативното мислене, познание и поведение са водещи за насърчаване активността и личностното развитие на младежите, развитието на гражданските и лидерските им умения, овладяването на инструменти за постигане на успехи и социални промени.

Община Тополовград и екипа по проекта благодари на участниците от общините Стамболово и Ивайловград, както и на нашите прекрасни младежи за включването в Младежката академия и очакваме да приложат придобитите знания и умения в бъдещи инициативи в обществото.