От 14.12.-31.12.2024 г., дребните преживни животни /овце и кози/, да се отглеждат на оборен режим.
З А П О В Е Д
На основание чл. 47, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, във връзка с ал. 1 и ал.6, чл. 117, ал. 1, т. 1, 2, 7, 12 и 13 от същия закон, Делегиран регламент (ЕС) 2020/687 на Комисията от 17 декември 2019 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правила за профилактика и контрол на някои болести от списъка и във връзка с констатирани огнища на болестта шарка по овцете и козите на територията на Р България и с цел ограничаване на разпространението на вируса на болестта, която е силно заразна,
Н А Р Е Ж Д А М :
- В областите Ямбол, Хасково, Стара Загора и Сливен в срок до 31.12.2024 г. забранявам търговията, придвижването, включително излизането на паша, транспорта на дребни преживни животни (ДПЖ), с изключение на тези, предназначени за незабавно клане или на такива преминаващи транзит.
- Клането на ДПЖ с произход от животновъден обект (ЖО), попадащ в рамките на населените места от областите по т. I да се извършва при спазване на следните условия.
- Операторът:
- Уведомява Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) на произход и на местоназначение на животните за предстоящото клане, като уведмяването може да е по електронен път.
- Представя към уведомлението към т. 1.1. маршрутен план.
- Извършва дезинфекция на транспортното средство преди товарене и след разтоварване на животните, като за същото се съставят протоколи.
- Придвижва животните до най-близката кланица без спиране и разтоварване на пратката преди крайната дестинация.
- Официалният ветеринарен лекар (ОВЛ) от ОДБХ на произход на животните:
- В рамките на 24 часа преди движението извършва клиничен преглед, включително термометриране на брой животни от пратката за установяване на 5% разпространение с ниво на достоверност 95%.
- В рамките на до 72 часа преди движението взима проби и изпраща за лабораторно изследване в НДНИВМИ за шарка на брой животни от пратката за установяване на 5% разпространение с ниво на достоверност 95%.
- След получаване на отрицателен резултат от лабораторното изследване издава ветеринарномедицинско свидетелство за движение на животните до най-близката кланица.
- Директорът на ОДБХ, на чиято територия се намира кланицата, дава на ОВЛ по т.2 писмено разрешение за незабавно клане, като разрешението може да е по електронен път.
- ОВЛ на кланицата след приемане на животните за клане:
- Документира в дневниците за предкланичен и следкланичен преглед отсъствието или наличието на признаци на шарка по ДПЖ по време на предкланичния и следкланичния преглед.
- Потвърждава клането на животните във ИИС Вет ИС, с което информира ветеринарния лекар, отговарящ за ЖО на произход, че животните са редовно заклани.
- Следи за почистването и дезинфекцията на боксовете за почивка, кланичната зала, хладилниците и оборудването.
- При установяване на признаци на шарка по овцете и козите при предкланичен или следкланичен преглед ОВЛ спира клането, налага ограничителни мерки в кланицата и уведомява директора на ОДБХ за предприемане на последващи мерки.
- В областите Бургас, Кърджали, Смолян и Благоевград в срок до 31.12.2024 г. движенията на дребни преживни животни за незабавно клане да се осъществява при спазване на изискванията, посочени в т. II 1-4.
- В областите Бургас, Кърджали, Смолян и Благоевград в срок до 31.12.2024 г. движенията на дребни преживни животни за доотглеждане да се извършват при спазване на следните условия:
- Операторът:
- Уведомява Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) на произход и на местоназначение за предстоящото движение, като уведмяването може да е по електронен път.
- Представя към уведомлението към т. 1.1. маршрутен план.
- Извършва дезинфекция на транспортното средство преди товарене и след разтоварване на животните, като за същото се съставят протоколи.
- Придвижва животните без спиране и разтоварване на пратката преди крайната дестинация.
- Официалният ветеринарен лекар (ОВЛ) от ОДБХ на произход на животните:
- В рамките на 24 часа преди движението извършва клиничен преглед, включително термометриране на брой животни от пратката за установяване на 5% разпространение с ниво на достоверност 95%.
- В рамките на до 72 часа преди движението взима проби и изпраща за лабораторно изследване в НДНИВМИ за шарка на брой животни от пратката за установяване на 5% разпространение с ниво на достоверност 95%.
- След получаване на отрицателен резултат от лабораторното изследване издава ветеринарномедицинско свидетелство за движение на животните.
- Директорът на ОДБХ, на чиято територия се намира обектът на местоназначение, дава на ОВЛ по т.2 писмено разрешение за движението, като разрешението може да е по електронен път.
- Директорите на Областните дирекции по безопасност на храните на произход или на местоназначение на дребните преживни животни могат да не допуснат движение в случай, че при извършване на официален контрол установят липса на достатъчно здравни гаранции, съгласно изискванията по т. II-IV.
- Директорите на ОДБХ-Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Смолян, Благоевград, Стара Загора и Сливен да организират:
- Провеждане на областна и общински епизоотични комисии, които да набележат конкретни мерки за предотвратяване на проникването и разпространението на болестта на територията на съответната област и общини и се инвентаризарт местата определени за загробване на животните, в случай на потвърдено огнище.
- Информиране на кметовете в общините, както и на лицата, отглеждащи дребни преживни животни, за клиниката на шарка по дребните преживни животни, спазването на мерките за биосигурност в обектите за дребни преживни и задължението им при съмнение за заболяване и/или смъртност незабавно да информират съответния официален ветеринарен лекар.
- Незабавно привеждане на ОДБХ в състояние на повишена епизоотична готовност, като се провери техническата изправност на наличните технически средства за умъртвяване, почистване и дезинфекция и окомплектуване на екипите.
- Засилване на контрола по придвижването на животните и мерките за биосигурност в обектите за дребни преживни животни.
- Актуализация на данните за дребните преживни животни и животновъдните обекти в информационната система ВетИС.
- Контрол върху извършването на регулярните посещения и клиничните прегледи от регистрираните ветеринарни лекари (РВЛ) на съответните животновъдни обекти. Същите да се осъществяват при стриктни мерки за биосигурност от страна на РВЛ и по начин, непозволяващ разпространението на болестта.
- Вземане на кръвни проби (цяла кръв) и тампон проби (проби от слюнка) от официални ветеринарни лекари при всяко едно съмнение за шарка по дребните преживни животни, които се изпращат за изследване в НДНИВМИ. Вземат се брой кръвни проби, така че да се установи вируса на шарка по дребните преживни животни при 5% разпространение с 95% достоверност.
- Извършване на проверка за нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на територията на съответните области. При установяване на нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на собствениците на животните да бъдат съставени актове за установяване на административно нарушение, животните да бъдат незабавно умъртвени, а труповете унищожени при спазване изискванията на Регламент (ЕО) 1069/2009.
- Информиране на началниците на ГКПП и митническите власти по южната граница на страната да засилят контрола върху превозните средства влизащи на българска територия относно извършване на нелегален внос на живи дребни преживни животни или продукти от тях.
- Предоставяне всеки петък до 16.00 часа, доклад за изпълнението на мерките, посочени в настоящата заповед в дирекция “Здравеопазване, идентификация и хуманно отношение към животните” при ЦУ на БАБХ на следния електронен адрес: AHW@bfsa.bg.
- Определяне със заповед на служители, които ще изпълняват мерките по тази заповед. За положения извънреден труд през почивни дни на определените със заповед служители да бъде изплатено допълнително възнаграждение в размер, посочен в чл. 21, ал. 1, т. 2 от Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация за отработеното време.
- Настоящата заповед влиза в сила от датата на нейното издаване.
- Настоящата заповед отменя заповед РД11-2644/17.10.2024 г. на изпълнителния директор на БАБХ.
Контрола по изпълнението на заповедта възлагам на ресорните заместник изпълнителни директори на БАБХ за дейността на дирекции „Здравеопазване, идентификация и хуманно отношение към животните“ и „Контрол на храните“.
Настоящата заповед да се доведе до знанието на ресорния заместник изпълнителен директор на БАБХ за дейността на дирекция „Здравеопазване, идентификация и хуманно отношение към животните“, ресорния заместник изпълнителен директор на БАБХ за дейността на дирекция „Контрол на храните“, директора на НДНИВМИ, директора на дирекция „Здравеопазване, идентификация и хуманно отношение към животните“ при ЦУ на БАБХ, директора на дирекция „Контрол на храните“ при ЦУ на БАБХ, директора на дирекция „Финансово-стопанска дейност“ при ЦУ на БАБХ, директорите на Областните дирекции по безопасност на храните, за сведение и изпълнение.